Wysokie ogrodzenie – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem jego budowy?

Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wysokie ogrodzenia. Choć jest to rozwiązanie, które ma niewątpliwie wiele zalet, warto wiedzieć, że przy ustalaniu wysokości ogrodzenia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach i przepisach.

Jak wysokie może być ogrodzenie?

Decydując się na budowę wysokiego ogrodzenia, warto mieć świadomość tego, że bez pozwolenia można postawić ogrodzenie, którego wysokość nie przekracza 2,2 m. To naprawdę dość dobra i spora wysokość, pozwalająca na zachowanie nie tylko prywatności, ale i bezpieczeństwa.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na ustawienie parkanu wyższego niż 2,2 m, w takim przypadku niezbędne będzie uzyskanie zgody z urzędu gminy lub starostwa powiatowego odpowiedniego dla miejsca, w którym ogrodzenie stawiane. Aby uzyskać pozwolenie, bardzo ważne jest odpowiednie uzupełnienie wniosku. W tym miejscu powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o typie i jakości zastosowanych materiałów czy planowanym przebiegu prac. Do wniosku musi zostać również dołączone oświadczenie, że wnioskodawca jest właścicielem ogradzanej nieruchomości. Czas na wydanie decyzji to 21 dni licząc od dnia złożenia wniosku. Dlatego też do czasu uzyskania oficjalnego oświadczenia nie warto rozpoczynać żadnych prac budowlanych.

Jak wysoko można odgrodzić się od sąsiada?

Nie chce i może żyć w dobrych relacjach ze swoimi sąsiadami. W takim przypadku wysokie ogrodzenie to najlepszy sposób na spokój i prywatność. Aby uniknąć nieporozumień, warto postarać się porozumieć z sąsiadem odnośnie wspólnego ogrodzenia, z którego będą zadowolone obie strony. Oczywiście nie jest to obowiązkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że bez porozumienia z sąsiadami płot nie może nawet w minimalnej ilości być ustawiony na sąsiedniej posesji. Powstały parkan nie może utrudniać sąsiadom komfortowego funkcjonowania – w przeciwnym wypadku mają oni prawo do zgłoszenia sprzeciwu i żądania usunięcia ogrodzenia.

O czym należy pamiętać, montując wysoki płot?

W przypadku montażu wysokiego ogrodzenia należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa budowlanego. Dodatkowo nie należy zapominać o tym, że płot nie może stanowić realnego zagrożenia dla sąsiadów, zwierząt czy ptaków.
Warto również sprawdzić, czy lokalne przepisy w danym miejscu nie wymuszają na właścicielach nieruchomości zastosowania konkretnych rozwiązań. To bardzo ważne, gdy każde minięcie się z przepisami może skutkować koniecznością demontażu ogrodzenia, co stanowi prawdziwą stratę pieniędzy i to często w znacznej wysokości.

Napisane przez Bartłomiej Pietrzak