W jaki sposób karmić swojego psa?

Jeśli pies ma cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas, to należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Wiele osób ogranicza się do gotowych karm, które mogą być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że wybierze się wysokiej jakości produkt. Karmienie pupila jedzeniem z supermarketu to niestety prosta droga do niedoborów żywieniowych i nawet wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych. Innym sposobem odżywiania będzie dawanie psu surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw i owoców. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, barf co to jest i w jaki sposób skomponować jadłospis dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Barf co to jest, czym dokładnie karmić psa?

Wiele osób nie wie, barf co to i czego tak naprawdę dotyczy. Jest to dosyć enigmatycznie brzmiąca nazwa, szczególnie dla Polaka. Termin ten odnosi się do sposobu żywienia psów. Cieszy się sporą popularnością, szczególnie za granicą, ale polscy hodowcy także go stosują. Zdecydowana większość pokarmu składa się z surowego mięsa, ryb i kości. W mniejszym stopniu podaje się psom surowe podroby. Nie może zabraknąć rozdrobnionych warzyw, również na surowo. W mniejszej ilości pies powinien otrzymywać pokrojone owoce bez obróbki termicznej. Jako dodatki do diety służą oleje roślinne, produkty mleczne, jaja. Istotne jest również to, aby wdrożyć odpowiednią suplementację, najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb czworonoga, jego stanu zdrowia, aktywności fizycznej, rasy, wieku, masy ciała.

Jakie zalety ma dieta barf? Czy warto stosować ją w przypadku swojego pupila?

Zalet diety barf jest mnóstwo. Trzeba pamiętać o tym, że każdemu służy żywność naturalna, czyli jak najmniej przetworzona. Wiele gotowych karm opiera się na produktach o wątpliwej jakości. Zawierają mnóstwo chemicznych dodatków, które nie są obojętne dla zdrowia psa. W przypadku diety barf właściciel doskonale wie, czym karmić swojego czworonoga. Może sam skomponować jadłospis i to od A do Z. Nie ma też problemu ze zróżnicowanymi posiłkami. Do wyboru jest przecież mnóstwo produktów. Nie ma wobec tego mowy o monotonii, zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych. Znika problem ze zbożami, wypełniaczami, barwnikami, polepszaczami smaku. Gryzienie surowego mięsa i kości to sposób na wzmocnienie zębów. Jest to sposób na ich czyszczenie i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Gryzienie działa również uspokajająco na psa. Dieta barf jest bardzo korzystna dla układu pokarmowego, świetnie przyswajana przez psi organizm

Napisane przez Bartłomiej Pietrzak