Kiedy warto kupić centrum obróbcze i jakie są jego zastosowania?

Centrum obróbcze to świetna inwestycja dla wielu różnych branż. Może być używane do produkcji wszystkiego, od części samochodowych, przez protezy, po aparaty słuchowe. Centrum obróbcze pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów, które nie są możliwe do wykonania na zwykłej tokarce lub frezarce. W tym wpisie na blogu omówimy zastosowania centrów obróbczych i dowiemy się, kiedy warto je kupić!

Centrum obróbcze, do czego służy?

Centra obróbcze służą do wielu zróżnicowanych zadań. Centrum obróbcze może być wykorzystane do produkcji szerokiej gamy produktów. Centrum obróbcze pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów, które nie są możliwe do wykonania na tokarce lub frezarce. Na przykład, centra obróbcze pozwalają użytkownikom na wiercenie otworów w kilku miejscach na powierzchni obrabianego przedmiotu (wiercenie wieloosiowe). Umożliwiają one również użytkownikom wykonywanie różnych rodzajów spawania (takich jak TIG i MIG), co byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe przy użyciu innych metod produkcyjnych! Wreszcie, znacznie ułatwiają precyzyjne cięcie materiału z obrabianego przedmiotu. Oznacza to mniej odpadów i większy zysk dzięki zwiększonej wydajności!

Centrum obróbcze są bardzo uniwersalne i mogą być używane w wielu różnych sytuacjach. Możesz nie wiedzieć, jak będziesz korzystać z centrum obróbczego aż po zakupie jednego. Tak więc, chyba że koszt jest zaporowy, zalecamy zakup centrum obróbczego, nawet jeśli nie jesteś pewien, jakie dokładnie aplikacje będzie używany do! Wystarczy upewnić się, aby zatrudnić kompetentnych pracowników, tak aby mogli uczyć się na bieżąco z nową maszyną!

Kiedy należy rozważyć zakup centrum obróbczego?

Dobrym momentem na zastanowienie się nad zakupem centrum obróbkowego jest faza przeprojektowania produktu lub projekt usprawnienia procesu, w którym trzeba wyprodukować skomplikowaną geometrię. Jeśli pewne części istniejącej konstrukcji nie mogą obrobione wtedy posiadanie możliwości obróbki w domu może być bardzo korzystne.

Innym dobrym czasem na zakup centrum obróbczego jest, gdy produkujesz produkty, które wymagają wysokiej precyzji i dokładności (na przykład, urządzenia medyczne). Niektóre centra obróbcze mogą produkować części z tolerancjami do ±0.00025″! Oznacza to, że twój komponent będzie utrzymywać swoje dopasowanie w zespole, bez względu na to, ile razy zmienia ręce wzdłuż łańcucha dostaw!

Kiedy warto kupić centrum obróbcze?

Centrum obróbcze może być używane do tworzenia skomplikowanych kształtów i różnych rodzajów spoin, co czyni je bardziej uniwersalnym niż tokarka czy frezarka. Centrum obróbcze ma również większą dokładność, precyzję i poziomy tolerancji, które czynią je odpowiednimi do procesów produkcyjnych, takich jak urządzenia medyczne. Jeśli produkujesz części, które wymagają wysokiej dokładności i precyzji, a następnie zakup centrum obróbczego może zwiększyć szybkość produkcji i wydajność. Zmniejszy to ilość odpadów poprzez umożliwienie pełnego wykorzystania materiału na każdej tworzonej części. Oznacza to zwiększenie zysków poprzez obniżenie kosztów!

Napisane przez Bartłomiej Pietrzak