Charakterystyka hutniczych prętów żaroodpornych oraz żarowytrzymałych

Materiały żaroodporne to tworzywa, które mogą chronić różne elementy, przed ciepłem wytwarzanym w wyniku pracy w wysokiej temperaturze. Pręty stalowe lub żelazne do budowy, pręty zbrojeniowe, pręty żaroodporne oraz ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w branży budowlanej, transportowej czy też lotniczej. Obsługiwane rynki obejmują przemysł ciężki, chemiczny, motoryzacyjny oraz mechaniczny.

Czym charakteryzują się pręty żaroodporne

Pręty żaroodporne są to surowce uodpornione na wszelkie działania korozyjne, w związku z utlenianiem się gazów podczas oddziaływania niesprzyjających warunków oraz bardzo wysokich temperatur, nagrzanej pary, oraz wszelkiego rodzaju odczynników dodanych w procesie obróbki . Są odporne na tego typu niesprzyjające warunki – określane jako chemiczna korozja.
Aby pręty stały się żaroodporne, to na ich powierzchni powinna się wytworzyć warstwa skrzepłej zgorzeliny, czyli chemicznej reakcji zwanej pasywacją. Skład prętów żaroodpornych powstaje poprzez dodanie odpowiednich dodatków stopowych, takich jak aluminium, chrom czy krzem. Pręty żaroodporne są w stanie spełniać swoją rolę nawet w temperaturze oscylującej wokół 600 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym obciążeniu funkcją, do jakiej zostały zaprojektowane.

Gdzie stosuje się tego typu elementy żaroodporne

Przykładowo, pręty żaroodporne oraz żarowytrzymałe można zastosować do wytwarzania wnętrza pieców i komór spalania, w zaworach spalinowych silników i innych elementach maszyn i urządzeń, w kotłach parowych i suszarniach, w wentylatorach przeznaczonych do pracy w środowisku gorących gazów lub turbin gazowych, oraz wielu innych obszarach. Pręty te nie ścierają się, nie rdzewieją oraz nie topnieją w warunkach wysokiej temperatury. Sposób produkowania polega na walcowaniu oraz ciągnieniu.

Co do zasady, pręty żaroodporne stosuje się w urządzeniach po uprzednim ustaleniu, jakie jest ich finalne zastosowanie, na przykład pręty umieszczone w koszach do wypalania porcelany muszą być innego gatunku, niż te umieszczane we wnętrzach suszarek przemysłowych lub części palników. Gatunek stali użytej do wyrobu tychże prętów, powstaje po dodaniu odpowiednich ilości dodatków stopowych, zgodnie z obowiązującymi normami procentowymi.

Dystrybutor prętów wykonanych ze stopów aluminium, niklu, tytanu i stali nierdzewnej, w swojej ofercie zapewnia możliwość odpowiedniego kształtowania materiału, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta, poprzez następujące techniki: obróbkę cieplną, obróbkę skrawaniem, testowanie materiałów, precyzyjne szlifowanie piłą, cięcie na długość, cięcie trepanacyjne, plazmowe i laserowe oraz z wykorzystaniem strumienia wody.

Napisane przez Bartłomiej Pietrzak